2016 ANNUAL REPORT

HEART OF AMERICA COUNCIL

What’s the best thing about being a scout?
You carry the adventure with you. Forever.

Scouting is adventure.

Preparing. Experiencing. Achieving.

Going somewhere you never thought you could go.

These are much more than physical journeys. The real journey is inside every Scout. Because when you challenge yourself, you grow, in body, mind and spirit. And the benefits last a lifetime.

We are tremendously proud of the accomplishments of our Scouts, and of the many adults who make these adventures possible.

As we reflect on another year, we are more committed than ever to continuing to live out the Boy Scouts mission, preparing kids for life.

Thank you for your support.

Membership

Cub Scouts (ages 7-10)

A program designed to meet the needs of young boys and their families through fun and challenging activities that promote education, character and physical development.

Boy Scouts (ages 11-17)

An outdoor program created to develop character, citizenship and fitness in young men.

Venturing (ages 14-20)

A program for young men and women designed to help them grow into responsible and caring adults through education and recreational experiences.

Exploring (ages 14-20)

A career education program for young men and women to partner with local business entities to gain practical knowledge and career experience.

Membership

55%
16,488 Cub Scouts
36%
10,679 Boy Scouts
6%
1,790 Explorers
3%
878 Venturing Crews

Units

45%
497 Cub Scout Packs
41%
448 Boy Scout Troops
3%
37 Explorer Posts
11%
114 Venturing Crews
0
29,835

Membership

0
1,096

Units

0
14,255

Adult Volunteers

0
77
%

Youth Retention Rate

Camping

0
9,888
Cub Scouts

Day Camp, Bear Resident Camp, Webelos Resident Camp, Family Camp, STEM Weekends

0
8,182
Boy Scouts

H. Roe Bartle Scout Reservation, Theodore Naish Scout Reservation, Rotary Camp, High Adventure

$
0
150,000

SCHOLARSHIPS AWARDED THROUGH CAMP STAFF COLLEGE SCHOLARSHIP PROGRAM

Honor Camping

0
4,464

Arrowmen in Tamegonit Lodge

0
80,271

Mic-O-Say Tribesmen Since Founding

FINANCE

$
0
2,864,709

Investment in Character and Special Events

$
0
19,634,356

Endowment Assets

$
0
2
.3 Million+

Annual Popcorn Sales

How We Are Funded

United Way

$687,798

Investment Income, Popcorn Sales & Other

$1,554,129

Direct Support

$2,864,709

Camping & Activities

$4,718,847

TOTAL REVENUE = $9,825,483

How We Invest In Youth

Program Service

$8,370,918

Fundraising

$1,168,035

Administration Services

$194,673

TOTAL EXPENSES = $9,733,626

ADVANCEMENT

0
898

NEW EAGLE SCOUTS

0
32,119

MERIT BADGES EARNED

0
15,597

CUB SCOUT AND BOY SCOUT RANK ADVANCEMENTS

ACHIEVEMENT

Journey to Excellence

1
1

HOAC - Gold Achiever

11
11

Gold Achievers

4
4

Silver Achievers

0
2

Bronze Achievers

Whitney M. Young Jr. Award

Bruce Snyder, Tax Partner, Ernst & Young
Todd Johns, Owner, Plowboys BBQ

Ewing M. Kauffman Distinguished Eagle Scout Class

William Esry, President and CEO, Blue Ridge Bank and Trust
Chuck Hoffman, President, Hoffman Management
Rev. Roger Jackson, Presiding Elder, African Methodist Episcopal Church
Zachary Shafran, Senior Vice President, Waddell & Reed

Distinguished Citizen

Roshann Parris, Founder, Parris Communications Inc.

Distinguished Citizen Scholarship

Denon Martinez, Roshann Parris Eagle Scout Scholarship
Matthew Crotty, Ewing M. Kauffman Eagle Scout Scholarship

SERVICE

Scouts provided 160,986 hours of community service locally.

OUTREACH

0
3,903

Underserved Youth Reached by Scoutreach

$
0
91,195

Campership Assistance Provided

0
676

Youth Served by Urban Day Camps

COUNCIL LEADERSHIP

Officers and Executive Committee

Scott Boswell, President
Hon. Keith Sickendick, Commissioner
Aaron Guest, VP/Program
William Easley, VP/District Operations
Bruce Snyder, Treasurer
Gregg Givens, Assistant Treasurer
Jeanette Prenger, VP/Urban Scouting
Jeremy Croucher, VP/Administration

Richard L. Martin, Legal Counsel
Zachary Shafran, VP/Finance
Cliff Illig, VP/Community Relations
Marc Elkins, Governance
Thomas Freeman, VP/Endowment
Gregg Riess, VP/Membership
Charlie Tetrick, VP/Marketing
Kendrick J.E. Miller, Scout Executive

Rick McWhirt, VP/Properties
Richard T. Boeshaar
Terrence P. Dunn
William C. Esry
David Frantze
Lester Ham
James W. Hayes

BOARD OF DIRECTORS

Bruce Allen
Perry Atha
Nick Badgerow
Rob Baker*
Tom Barnett
James Bernard Jr.
William R. Blessing
Bob Bloss
Richard T. Boeshaar
Henry Bond
Scott Boswell
Scott Braden*
Michael Brown
Doug Butcher
Andrew Cameron*
Hon. Patrick Campbell
David C. Chinnery
Gary Cover
Jeremy Croucher
Brad Derusseau
Jason Drummond

Christa Dubill
Terrence P. Dunn
William Easley
Marc Elkins
William C. Esry
Bill Essmann*
Wayne Feuerborn*
Randy Florence*
David Forsee
David Fowler
David Frantze
James Freeman*
Thomas Freeman*
Doug Furnell*
Hon. Kenneth Garrett*
Gregg Givens
Gary Groff*
Aaron Guest
Casey Halsey
Lester Ham
James W. Hayes

Dr. Jim Hinson
Chris Hodgdon
Charles J. Hoffman
James R. Hogan
Lynn Houston*
Cliff Illig
Thomas W. Johnson
Dr. Timothy Johnson*
Brad Jones
Mark Jorgenson
Dan Kerling*
Jason Lehtinen
Thomas W. Lenz
John C. Martin
Richard L. Martin
Rick McWhirt
Terry K. Miller
Steven Norris
Rick Oddo
John Petersen
Jeanette Prenger

Bruce Priday*
Michael J. Rainen
Dr. Charlie Rhoades
Gregg Riess
Chris Ross*
Howard Scott II*
Mahnaz Shabbir
Zachary Shafran
Hon. Keith Sickendick
Bruce Snyder
Robin Stubenhofer
Charlie Tetrick
Tucker Trotter
Ken Wagner
Dennis Walsh
Wayne W. Weimer
Bruce A. White
Ted Wilson*
Brent Worley
Frank Wright IV
David Yeamans
*District Chairman

LEGACY BOARD

Duane Anstaett
Harvey S. Bodker
Douglas M. Briggs
Lloyd Briggs
Robert C. Canfield
Sam L. Colville
Charles “Chuck” Connelly
Robert A. Cunningham
Vincent P. Dasta
Dr. Don Deshler

Michael D. Fields
Jerry P. Fogel
Robert K. Green
Dr. John D. Hunkeler
Hon. John R. Hutcherson
Howard T. Jacobson
Howard Janzen
Richard F. Jones
Dr. William C. LaHue
David M. Lockton

Larry G. Mallin
Thomas A. McCullough
Michael Merriman
Dr. George H. Myers Jr.
John D. Novak
Dr. David A. Rock
Ralph W. Rowe Jr.
Dwight L. Sampson
J.C. Smith
William C. Tempel

Paul M. Thomson
James C. Velghe Sr.
Tom Volek
John Walker
Dr. Gus S. Wetzel II
Del Wilkinson
Larry Winn III

HONORARY BOARD

John A. Dillingham
Hon. Samuel B. Graves
J. Philip Starr

DISTRICT LEADERSHIP

Big Muddy

Randy Florence, District Chair
Chris Jones, District Commissioner

Blue Elk

Bill Essmann, District Chair
Ken Horrell, District Commissioner

Exploring

Tim Johnson, District Chair
Lawson Renner, District Commissioner

Frontier

Kenneth Garrett, District Chair

Golden Eagle

Howard Scott II, District Chair
Paul Crooks, District Commissioner

High Trail

James Freeman, District Chair
Dan Morales, District Commissioner

Iron Horse

Dan Kerling, District Chair
Bob Clewell, District Commissioner

Kaw

R. Andrew Cameron, District Chair
Larry Strickland, District Commissioner

Lone Bear

Gary Groff, District Chair
Richard Smart, District Commissioner

Northern Lights

Ted Wilson, District Chair
Larry Duncan, District Commissioner

Pelathe

Scott Braden, District Chair
Scott Gates, District Commissioner

Pioneer Trails

Wayne Feuerborn, District Chair
Morgan Olander, District Commissioner

Pelathe

Scott Braden, District Chair
Scott Gates, District Commissioner

Shawnee Trails

Chris Ross, District Chair
Scott Tener, District Commissioner

Soaring Eagle

Rob Baker, District Chair
Mary Kilkenny, District Commissioner

Spirit Trail

Lynn Houston, District Chair
Kelsie Clark, District Commissioner

Twin Rivers

Doug Furnell, District Chair
Peter Meline, District Commissioner

PRESIDENT’S CLUB

Founder ($25,000 and above)

Americo Life
Americo Services
Black & Veatch Building a
World of Difference, GKCCF
DST Systems

DST Systems, GKCCF Matching
Ewing M. Kauffman Foundation
Louetta M. Cowden,
Bank Of America Trustee
Quad-Lakes Solid Waste Management District

The Illig Family Foundation

Victor E. and Caroline E. Schutte
(1959) Foundation, Bank Of America
Zachary Shafran

Pacesetter ($10,000 – $24,999)

Arvin Gottlieb
Charitable Foundation, UMB Bank
Ash Grove Charitable Foundation
Benevity Community Impact Fund
Brent Worley
Burns & McDonnell Foundation
Cerner Corporation
Chris Hodgdon
Commerce Bank
CZ-USA
David Yeamans
David Frantze

Enochs Family Foundation
Fund, SCCF
Gary D. Forsee
Goppert Foundation
Hugh L. Libby
J.B. Reynolds Foundation
James P. Still
JE Dunn Construction Co.
John J. Sherman
Kansas City Power & Light
Kirk Foundation Trust

Lacey Family Charitable Fund,
Vanguard Charitable Endowment
Light Around the World (L.A.W.)
Foundation Fund, GKCCF
Lisa A. Sowell
Lockton Companies LLC
Marc Elkins
Muriel McBrien Kauffman Foundation
North American Savings Bank
OA Tamegonit Lodge #147
Oppenstein Brothers Foundation,
Commerce Bank
Par Electrical Contractors Inc.

Polsinelli
(formerly Polsinelli Shughart)
Rau Construction Co.
Sporting Kansas City
Terrence P. Dunn
The Boston Foundation
State Street Fund
Truman Heartland
Community Foundation
Waddell & Reed Companies
Weaver Fundraising LLC
William T. Kemper Foundation,
Commerce Bank

Distinguished ($7,500 – $9,999)

American Century Investments Foundation
Cabela’s
Capitol Federal Foundation
Fidelity Security Life Insurance Co.

General Motors LLC
Matthew Skeens Memorial Fund
McCullough Family Foundation
Michael J. Rainen Family Foundation

Oddo Development Co. Inc.
State Street Foundation, DoMore
UMB Bank NA

Benefactor ($5,000 – $7,499)

Adams Dairy Bank
Bartlett and Co. Grain Charitable Foundation
Benefit Communication
Insourcing LLC
Blue Cross Blue Shield of Kansas City
Bruce E. Snyder
Burns & McDonnell
Centerpoint Advisory Services
Chamber of Commerce of Greater Kansas City
CLARCOR Industrial Air
Clorox Co.
David Fowler
David T. Eckman
DeBruce Foundation
Donald J. Hall

Ecco Select Corp.
Ernst & Young LLP
Euronet Worldwide Services, GKCCF
Frank H. Wright IV
Gary Walstrom
Global Anesthesia Specialists PA
Grant Thornton LLP
Henry E. Wurst Family Foundation
Hoffman Family Foundation
HOK Group Inc.
Imperial Premium
Financial Specialists
James B. Nutter & Co.
John L. Cookinham III
Jonathan B. Bredin Foundation,
Wilmington Trust
KPMG LLP

Mariner Foundation Fund,
National Christian Foundation
Mark J. Brayer
Mid America Fittings Foundation
Fund, National Christian Foundation
Mid-America Merchandising Inc.
Missouri DeMolay
Mistler Family Foundation
MMSGAJ Fund, GKCCF
Mr. Dell Foods Inc.
Parris Communications Inc.
Peculiar Charitable Foundation
Pinstripes
PricewaterhouseCoopers LLP
Quality Technology Services
R.A. Long Foundation-Missouri
Richard G. Shull

Robert M. White
RSB Leasing LLC
Scoular Foundation
Sprint Foundation
Stephen C. Hooley
Steve and Mary Hunt
Foundation, GKCCF
Stinson Leonard Street LLP
Terry K. Miller
The Trudy Foundation
Tom McDonnell Foundation Inc.
U.S. Bank Foundation
U.S. Engineering Co.
VanTrust Real Estate LLC
Westlake Ace Hardware
William T. Kemper II Charitable Trust,
Commerce Trust Co.

Donors

Guardian ($2,500 – $4,999)

Academy Bank
Actuarial Resources Corp. of Kansas
Alpha Phi Omega
American Century Investments
Dollars for Donors, GKCCF
Anschutz KC Arena LLC/AEG
APAC-Kansas Inc.
Arnold Parris
Arthur J. Gallagher & Co.
Arvest Bank
Atha Family Foundation,
Schwab Charitable
Atronic Alarms
Bank of Labor
(formerly Brotherhood Bank & Trust)
Bank of Weston
Barbara Y. Cusick
BMC Software
BNIM
Boyer & Corporon Wealth Management LLC
Brian J. Streich
Charles J. Hoffman
Cinema Scene Marketing
CMMG Inc.
David E. Powell
David J. Neihart
David S. Banks
Dennis L. Walsh

Dick’s Sporting Goods
Dimensional Innovations
Douglas B. Westerhaus
Electrical Corp of America
Elizabeth and Gregory Murphy
Family Fund, NCF
EMC2 Corp.
Garmin International Inc.
Gary L. Muller
Gary V. Cover
Gene Fritzel Construction Co. Inc.
Greater Kansas City LINC Inc.
Greg T. Spies
Hallmark Cards
Harvey S. Bodker
HCA Midwest Health
Henry Rifle Co.
HNTB Corp.
IBEW Local Union No. 124, KC
Chapter NECA Power Partners
International Brotherhood of Boilermakers, Iron Ship Builders,Blacksmiths, Forgers and Helpers

Jack and Susan Pierson Trust
James Freeman
JDC/Jones Development Co.
Jeffrey R. Goertz
Jeromy C. Rutledge
John Petersen

John Philip Starr
Jorgenson Family Foundation,
GKCCF
Kansas City Kansas School District USD 500 Kidzone
Kansas City Orthopaedic
Institute LLC
Kansas City Southern
Kendrick J.E. Miller
Kirk H. Doan
Kissick Construction Co.
KMDI Inc.
Kurt Wiedeman
Kutak Rock
Kyle P. White
Labconco Corp.
Lisa A. Osgood
Louis W. and Dolpha Baehr
Foundation, First Option
Bank Trustee
Mary Ford Maurer Donor Advisory Fund, GKCCF
Matthew J. Beem
Max Motors
McCownGordon Construction LLC
Merrill Lynch
Merriman Foundation
Mersoft Corp.
Michael Durant
Midwest Process Solutions

North Kansas City Electric Co. Inc.
Pentair Pump Group
Personal Financial Group
Pinnacle Plus
Prosperity Advisory Group Inc.
R.F. Fisher Electric Co. Inc.
Rebecca J. Peck
Reeves-Wiedeman Co.
Richard L. Martin
Richard T. Boeshaar
Robert A. Cunningham Sr.
Robert C. Canfield Family Fund, GKCCF
Robert E. Hodgdon Family
Charitable Fund,
National Christian Foundation
Robert J. Hamlin
Robert L. Woodbury
Rotary Club Overland Park
Samuel R. Young
Scott Shane
Sega Inc.
Shaw Electric Co.
Sheet Metal Workers Local No. 2
Spencer Fane LLP
Sporting Kansas City
Steven B. Clark
Tim Carlin
U.S. Bank Foundation
Validity Screening Solutions, 1138 Inc.
Wachter Inc.
Walz Tetrick Advertising
William C. Esry

ENDOWMENT

New 2016 James E. West Fellows  

Morgon Ray Atkinson
Brian Bigley
John Boyce
Dak R. Burnett
John Cowan
Brad Eichstadt
Kimberly Eichstadt
John Erickson

Terrance Gallagher
David A. Gumucio
Steve Hannah
Denver E. Harris Jr.
Rex Hayes
Daniel Hughes
Guy Jacobs
Sheila Lancaster

Steven Main
Paul R. Mosiman
Emil A. Oprisu
Johnnie Ortiz
Matthew Rasins
Lawson Rener
Jack E. Scogin
William Singleton

Leroy Smith
Donald L. Soetaert
Kevin B. Templin
Jason Waltonen
Randall J. Warner
Michael S. Weaver
Andrew Wendel
Devin White
Debra Wilkinson
Scott Wohlford